• Zlatá pecka

Dirigent Tomáš Žídek o slavnostním zahájení festivalu


Tomáš Židek

Tomáš Židek, dirigent, hudební pedagog a sbormistr v jedné osobě o letošním slavnostním zahájení Hudebního festivalu Zlatá Pecka: “Zahajovací akce festivalu nabízí zcela jedinečný projekt - řeckokatolický bohoslužebný obřad - tzv. Liturgii sv. Jana Zlatoústého. Bohoslužebným jazykem řeckokatolíků je staroslověnština, tedy jazyk, který k nám přinesli sv. Cyril a Metoděj. Protože tento ritus užívá i pravoslavná církev, je možné liturgii provázet skvostnými zpěvy právě pravoslavného okruhu, v našem případě zazní tvorba P. I. Čajkovského a S. Rachmaninova".

Jaký bude hudební program Slavnostního zahájení a mše? V interpretaci Dagmar Peckové, Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice a Salvátoru Chrudim postupně zazní díla Josefa Bohuslava Foerstra (1859–1951) Glagolská mše – Kyrie (Hospodi pomiluj); Petra Iljiče Čajkovského (1840–1893) Liturgie sv. Jana Zlatoústého, op. 44 a Sergeje Rachmaninova (1873–1943) Duše má, chval Hospodina, žalm 104.

V neděli 1. listopadu od 11 hodin v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi čeká posluchače silný spirituální a hudební zážitek.

© 2019 Zlatá Pecka

Hudební festival Zlatá Pecka je zapsán jako významná událost do dokumentu Tvář Pardubického kraje.

Záštitu Festivalu Zlatá Pecka 2020 udělil hejtman Pardubického kraje pan Martin Netolický.

Festival se koná za podpory:

Camerata_logo.gif
Logo_RGB.png