• Zlatá pecka

Dirigent Tomáš Žídek o slavnostním zahájení festivalu


Tomáš Židek

Tomáš Židek, dirigent, hudební pedagog a sbormistr v jedné osobě o letošním slavnostním zahájení Hudebního festivalu Zlatá Pecka: “Zahajovací akce festivalu nabízí zcela jedinečný projekt - řeckokatolický bohoslužebný obřad - tzv. Liturgii sv. Jana Zlatoústého. Bohoslužebným jazykem řeckokatolíků je staroslověnština, tedy jazyk, který k nám přinesli sv. Cyril a Metoděj. Protože tento ritus užívá i pravoslavná církev, je možné liturgii provázet skvostnými zpěvy právě pravoslavného okruhu, v našem případě zazní tvorba P. I. Čajkovského a S. Rachmaninova".

Jaký bude hudební program Slavnostního zahájení a mše? V interpretaci Dagmar Peckové, Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice a Salvátoru Chrudim postupně zazní díla Josefa Bohuslava Foerstra (1859–1951) Glagolská mše – Kyrie (Hospodi pomiluj); Petra Iljiče Čajkovského (1840–1893) Liturgie sv. Jana Zlatoústého, op. 44 a Sergeje Rachmaninova (1873–1943) Duše má, chval Hospodina, žalm 104.

V neděli 1. listopadu od 11 hodin v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi čeká posluchače silný spirituální a hudební zážitek.