• Zlatá pecka

Festival Zlatá Pecka - příležitost pro mladé umělce!


Jarmila Balážová

Vyzpovídali jsme pro příznivce Festivalu Zlatá Pecka mladou talentovanou pěvkyni Jarmilu Balážovou. V rámci festivalu se objeví v roli Druhé žínky v koncertním provedení opery Rusalka. Jarmila Balážová v roce 2011 absolvovala Konzervatoř v Bratislavě. V rámci komorní opery konzervatoře ztvárnila postavu Arsamena v opeře Xerxes od G.F Händela a postavu Marty z opery Jolanta od P. I. Čajkovského. V roce 2017 ukončila magisterské studium na Janáčkové akademie múzických umění v Brně, ve třídě Doc. Mgr. Art Marty Beňačkové. Za svoji relativně krátkou kariéru měla příležitost se představit v celé řadě zajímavých operních rolí. V prosinci 2018 debutovala v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde se představila ve dvou rolích v operním titulu Triptych Giacoma Pucciniho a v březnu 2019 se na deskách Státní opery v Banské Bystřici objevila v Rossiniho opeře Otello v roli Emilie. Aktuálně se připravuje na roli Loly z opery Cavalleria rusticana P. Mascagniho.


Zúčastnila a zúčastňujete se pravidelně interpretačních kurzů a masterclass významných osobností, ačkoliv už máte dokončená studia. Co Vám vlastně tato "práce na sobě" přináší?

Zúčastňuji se různých kurzů, protože potřebuji mít pocit, že se stále někam posouvám a protože věřím, že se mám kam dále umělecky vyvíjet.

Za sebe mohu říci, že individuální práce na sobě je ta nejdůležitější a zároveň nejtěžší. Aby člověk ve snaze se zdokonalovat vytrval, potřebuje stále nové impulsy a inspiraci. Skvělým nástrojem k tomu, jsou právě kurzy, masterclass nebo korepetice se zkušeným hlasovým koučem. Někdy stačí, aby mně někdo něco řekl jiným způsobem, než na jaký jsem zvyklá a skládačka do sebe zapadne a objevím zcela nové souvislosti.

Přínos kurzů spočívá i v účasti ostatních účastníků, kteří jsou přítomni na hodinách. Je pochopitelně potřeba počítat s tím rizikem, že když se pracuje a zkouší nové věci, tak se také dělají chyby, ne všechno může stoprocentně vyjít. Veřejně před ostatními účastníky si přiznat, že nikdo nejsme dokonalý, že zpěv je sice ohromně krásná záležitost ale také těžká práce, bez které se prostě úspěch nemůže dostavit.


Co konkrétně Vám přinesly interpretační kurzy Dagmar Peckové na 1. ročníku festivalu Zlatá Pecka 2017, kterého jste se zúčastnila?

Kurz paní Peckové mně dal víc, než jsem očekávala. Zpěvák by se měl hlásit do kurzů osobností, o kterých je přesvědčen, že by pro něj mohli být tou již vzpomínanou inspirací a impulsem k dalšímu rozvoji. Pokud tomu skutečně důvěřuje, tak je víc než jisté, že nebude zklamaný. Paní Pecková je mezi zpěváky dobře známa, je to jedna z umělecky nejvýraznějších osobností, jsem přesvědčená, že začínajícím pěvcům má co nabídnout. Zpívala jsem Mahlerovi písně, které paní Pecková zpívala naprosto famózně, takže jsem hltala každou informaci, kterou jsem dostala a pochvala od takové osobnosti na závěr kurzů, to je jako by vám někdo dobil baterky.


Loni jste se vrátila na druhý ročník festivalu Zlatá Pecka v titulní roli Parida v reformní opeře Christopha W. Glucka Paride ed Elena. V čem spočívala tato šance ukázat se publiku festivalu jako nejlepší účastnice interpretačních kurzů Dagmar Peckové?

V předešlé odpovědi jsem říkala, že mi kurzy přinesly více, než jsem očekávala, to se týká i možnosti zpívat roli Parida. Byla pro mě velká pocta a zároveň výzva. Samozřejmě i obrovská zkušenost. Doprovázel nás orchestr L'armonia Terrena pod vedením dirigenta Zdeňka Klaudy, který na kurzech paní Peckové zajišťuje klavírní doprovod. Prostě uskupení zkušených profesionálních hudebníků! Ukázat se jako nejlepší účastník kurzů bylo ale také velkou zodpovědností. Na festivalu Zlatá Pecka 2019 budu mít příležitost zazpívat si i Druhou žínku z Rusalky a za to jsem nesmírně vděčná. Když se potkají správní lidé a dělají společně projekty pro radost svoji i publika, tak je to prostě vždycky Pecka!