• Zlatá pecka

Premiéra Festivalu Zlatá Pecka je za námi – a co se chystá na pondělí?


Zpěvačky Marta Kubišová a Dagmar Pecková při slavnostním zahájení festivalu Zlatá Pecka 2019

Festivalové dění začalo hezky zostra vernisáží tří originálních umělců Ivana Baboráka, Štěpána Málka a Tomáše Pilaře v Muzeu barokních soch. Cílem Festivalu je prezentovat místní umělecké dění a výstava jejich děl tomu jistě poslouží. Málokterá vernisáž se může pochlubit přítomností více než stovky zájemců o umění. A pokud si někdo se slovem místní spojuje menší uměleckou kvalitu, v Chrudimi a jejím okolí to rozhodně neplatí! Můžete se o tom přesvědčit nejen při návštěvě téhle zajímavé výstavy, ale také každý den od sedmnácti hodin při vystoupeních na Festivalovém pódiu na Resselově náměstí. Tam se na pondělí chystá koncert věhlasného Chrudimského BIG BANDU, hudebního tělesa, které doprovázelo takové zpěváky jako Janu Koubkovou, Jana Smigmatora, Ilonu Csákovou nebo Dashu.

Hlavním bodem nedělního programu bylo slavnostní zahájení festivalu. Zaplněný Kostel Nanebevzetí Panny Marie přivítal dlouhotrvajícím potleskem paní Martu Kubišovou, na její počest zazpívala Dagmar Pecková legendární skladbu Modlitba.

Spolu se mší arciděkana ThLic. Ing. Jiřího Heblta se kostelem rozeznělo Dvořákovo slavnostní a radostné Te Deum, výběr z jeho Biblických písní a díla jeho chrudimského přítele Aloise Hniličky.

Výkony pěvců Dagmar Peckové, Kristýny Vylíčilové a Jiří Brücklera skvěle doplnily spojené sbory (Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice, Continuo Pardubice a Pěvecký sbor Vlastislav Heřmanův Městec) pod vedením sbormistra Tomáše Židka. Čtyřicet zpěváků na kůru, špičkoví sólisté a varhaník Pavel Svoboda se postarali o nevšední hudební a meditativní zážitek plný melodické krásy.

Působivý závěr slavnostního večera obstaral čerstvý vítěz mezinárodní hudební soutěže "Northern Ireland International Organ Competition 2019", čtrnáctiletý varhaník Adam Suk z Dražkovic.

Také pondělní program festivalu je příslibem excelentního hudebního zážitku. Prakticky vyprodané koncertní provedení výběru z opery Antonína Dvořáka Rusalka v chrudimských Klášterních zahradách má vskutku hvězdné obsazení: Alžběta Poláčková – Rusalka, Richard Samek – Princ, Jan Šťáva – Vodník, Lucie Hájková - Cizí kněžna, Dagmar Pecková – Ježibaba, Lukáš Hacek - Hajný/Lovec, Markéta Böhmová – Kuchtík a Kristýna Vylíčilová, která nadchla chrudimské publikum při slavnostním zahájení.