PROGRAM 2020

17.00 Chrudim Divadlo Karla Pippicha – výstavní síň

VERNISÁŽ VÝSTAVY – Galerie La Femme – S paletou po světě

Pražská Galerie La Femme je známá pořádáním uměleckých sympózii ve světě. Série cest českých a slovenských umělců odstartovala v roce 2003 v brazilských Lidicích. Následovali kanadský Montreal, Jižní Francie, Andalusie, Ekvádor, Galapágy, Bretaň, Švýcarsko, Německo, Provance, Sicílie a Slovensko.

Na výstavě budou k vidění obrazy z cest od autorů Borise Jirků, Milana Chabery, Tomáše Hřivnáče, Bohumila Eliáše ml., Miroslava Pošvice, Antonína Sládka, Eva Šebíkové, Michala Halvy, Daniela Krejbicha, Richarda Augustina, Rudolfa Brančovského, Miroslava Maliny, Zdeňka Tománka, Richarda Kočího, Jiřího Mocka, Josefa Velčovského, Jitky Kopejtkové, Báry Olmrové, Romana Brichcína, Jana Tichého, Miroslava Jiránka, Mony Lipi, Aleny Beldové, Václava Benedikta, Petry Šnokhausové a slovenských umělců Juraje Čutka, Igora Piačka a Mariána Komáčka. Výstava bude doplněna o obrazy umělců Michaela Rittsteina, Josefa Mžika, Vladimíra Jiránka a Jiřího Slívy, jež se sympózií neúčastnili, ale které jsou také inspirované cestováním.

Sobota 31. 10.

 

11.00 Chrudim Kostel Nanebevzetí Panny Marie

ZAHÁJENÍ FESTIVALU SLAVNOSTNÍ MŠÍ A POŽEHNÁNÍM

Letošní mimořádný ročník Hudebního festivalu "Zlatá Pecka" nabízí v oblasti liturgie zcela jedinečný projekt - řeckokatolický bohoslužebný obřad - tzv. Liturgii sv. Jana Zlatoústého. Řeckokatolická církev je východní odnoží římskokatolické církve a tedy s ní vytváří jednotu - obřady jsou platné pro všechny katolické věřící. Za komunistického režimu byla tato církev oficiálně zcela zakázána a její kněží i věřící tvrdě pronásledováni. Bohoslužebným jazykem řeckokatolíků je staroslověnština, tedy jazyk, který k nám přinesli sv. Cyril a Metoděj. Protože se tato řeč velmi podobá církevní ruštině a tento ritus užívá i pravoslavná církev, je možné liturgii provázet skvostnými zpěvy právě pravoslavného okruhu z tvorby P. I. Čajkovského nebo S. Rachmaninova".

Mše svatá v řeckokatolickém ritu:

Slavnost „Všech svatých“

Celebrují – o. Mgr. Karel SOUKAL,

biskupský vikář Apoštolského exarchátu řeckokatolické církve v ČR

a P. Th.Lic Ing. Jiří Heblt, chrudimský arciděkan

Hudební program:

Josef Bohuslav Foerster (1859–1951): Glagolská mše – Kyrie (Hospodi pomiluj)

Petr Iljič Čajkovskij (1840–1893): Liturgie sv. Jana Zlatoústého, op. 44

Sergej Rachmaninov (1873–1943):Duše má, chval Hospodina, žalm 104

Účinkují:

Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice

Salvátor Chrudim

Mezzosoprán sólo – Dagmar Pecková

dirigent – Tomáš Židek

Neděle 1. 11.

 

19.00 Chrudim Muzeum – Fibichův sál

Cesta kolem světa za 80 minut!

V exklusivním prostředí chrudimského Fibichova sálu čeká na posluchače výjimečný hudební zážitek. 80 minut hudby, během kterých podniknou posluchači cestu do Orientu i do Ameriky. „/Rozjedeme se světem i přes zavřené hranice, protože hudba hranice nezná,“/ říká Dagmar Pecková, která je i autorkou dramaturgie večera. Zasvěcené průvodní slovo obstará Jan Kučera.

účinkují Dagmar Pecková, Josef Moravec, Lukáš Hacek, Daniel Matoušek, MarieSvobodová, Alžběta Poláčková

Filharmonie Hradec Králové, dirigent Jan Kučera

 

Neděle 1. 11.

18.00 Chrudim Městské kino

Divadlo Svoboda – Cesta kolem světa

Divadlo Svoboda je jedinečným portrétem uznávaného scénografa Josefa Svobody /1920–2002/, spoluzakladatele slavné Laterny magiky, který realizoval více než 750 scénografií po  celém světě.

Dokument, vznikající po celé Evropě, zachycuje Svobodův život a jeho mistrovské dílo na předních světových divadelních scénách. Snímek nabitý unikátními archivními materiály ze Svobodovy práce i jeho soukromí natočil Jakub Hejna /vnuk Josefa Svobody/.

Pozoruhodný  film objektivně vypráví o jednom neobyčejném životě a nelehké době totality. Projekce filmu se osobně zúčastní režisér filmu Jakub Hejna.

Pondělí 2. 11.

 

19.00 Chrudim Muzeum – Fibichův sál

“DASHA A BIG BAND Chrudim”

Koncert skvělé zpěvačky a populárního chrudimského uskupení pod vedením Martina Profouse. DASHA, absolventka Státní konzervatoře v Praze a Berklee College of Music v americkém Bostonu, koncertuje s kapelou Pajky Pajk a Moondance Orchestra. Na svém kontě má několik symfonických projektů s Martinem Kumžákem, například Dasha symphony, Oratorium Svatého Václava nebo Michael Jackson Symphony.  Ztvárnila celou řadu rolí v muzikálech (Popelka, Hamlet, Galileo, Golem, Angelika, Mona Lisa, Carmen). Vidět ji stále můžete na prknech Hudebního divadla Karlín v muzikálu Eltona Johna –Aida nebo v hlavní roli Bonie and Clyde či v muzikálech Janka Ledeckého Iago  a Galileo. Za titulní roli Máří Magdaleny v muzikálu Jesus Christ Superstar obdržela v 2010 Cenu Thálie. V roce 2017 vydala u Supraphonu CD s názvem Konečně, za které obdržela zlatou desku.

Historie populárního BIG BANDU Chrudim začala v roce 1997. Chrudimští muzikanti tehdy naléhavě zatoužili rozšířit svůj umělecký záběr i na jazz, swing a taneční hubu. Tak se narodil Big Band Chrudim. Dnes je orchestr etablovaným chrudimským tělesem, pořádá řadu koncertů a vystoupení, na které si zve hvězdy, jako jsou DASHA, J. Smigmator, B. Basiková, I. Csáková, M. Malátný, M. Chodúr.

Úterý 3. 11.

 

19.00 Pardubice Hudební sál radnice

PĚVISSIMO!

Během unikátního hudebního večera můžete za klavírního doprovodu Zdeňka Klaudy z jednoho jeviště vyslechnout pěveckou legendu Dagmar Peckovou, společně se zástupci elity nastupující pěvecké generace.

Čtvrtek 5. 11.

 

18.00 Hlinsko

TALENTISSIMO – Zlatá Pecka podporuje mladé talenty

Vystoupení mimořádně nadaných dětí do patnácti let společně s hvězdou světových operních

scén Dagmar Peckovou.I ti nejmenší musí být slyšet! Geniální děti, pro které je hra na klavír, housle či violoncello nedílnou součástí života, usedají ke svým nástrojům ve třech čtyřech letech, aby v osmi letech již vystupovaly s velkými orchestry nebo jezdily po světě a získávaly v mezinárodní konkurenci ocenění. Tyto malé Mozarty představí jedinečný projekt Dagmar Peckové „Talentissimo“! Hostitelem představení, ve kterém společně s Dagmar Peckovou vystoupí nejtalentovanějších instrumentalisté nejmladší generace, bude Multifunkční centrum v Hlinsku. V architektonicky i akusticky vydařeném sále čeká na posluchače jedinečný hudební zážitek.

Dagmar Pecková - mezzosoprán

​Nora Lubbadová – klavír
Honza Vobořil – horna
Vendula Kocurová – zpěv
Samuel Novák – violoncello
Anna Palmeová – trubka
Marie Balcarová – kytara
soubor Žesťová harmonie Pardubice

Pátek 6. 11.

 

16.00 Chrudim Restaurace Na sklepích

TALK SHOW S ALEŠEM CIBULKOU

Talk Show Aleše Cibulky, který si stejně jako v loňském roce, pozve na pódium hudební a umělecké osobnosti z regionu společně s účinkujícími na Hudebním festivalu Zlatá Pecka.

Sobota 7. 11.

 

19.00 Chrudim Divadlo Karla Pippicha, výstavní síň

VASILŮV RUBÁŠ

Folk-reggae-punkové duo ve složení Filip „Vasilděda“ Novák (kytara, akordeon, zpěv) a Petr „Ruby“ Rubáš (perkuse, zpěv) je novým objevem hudební scény. Nápadité, trefné a vtipné         texty, neotřelé a přitom chytlavé melodie, k tomu střídmá instrumentace, zároveň zajímavé      aranže – to vše je Vasilův Rubáš. Stylovou nezařaditelností a zároveň otevřeností a dravostí       dokáže Vasilův Rubáš zaujmout široké spektrum posluchačů. Vasilův Rubáš si na svůj festival osobně pozvala operní diva Dagmar Pecková, která v prostředí výstavy „Cesta kolem světa s Galerií La Femme",  se publiku tentokrát představí s poněkud neobvyklým doprovodem.

Sobota 7. 11.

 

16.00 Chrudim Divadlo Karla Pippicha

Dětská opera Praha – KOUZELNÝ DALEKOHLED

Atraktivní a divácky vděčné představení pro děti i dospělé v provedení Dětské opery Praha, špičkového souboru dětských a mladých sólistů studujících zpěv. Dětskou operu Praha založila v roce 1999 na základech své soukromé hudební školy úspěšná sólistka opery Národního divadla v Praze Jiřina Marková-Krystlíková. Soubor má v současnosti široký repertoár, částečně nastudovaný i v italštině a němčině. Dětská opera Praha účinkovala v Německu, Rakousku, Itálii, Japonsku, Francii. Soubor Dětské opery Praha vystoupil s velkým úspěchem na festivalech Pražské jaro a Smetanova Litomyšl, pravidelně vystupuje na Nové scéně Národního divadla.

Účinkují: David Maxa, Karolína Tichá, Jiřina Krystlíková-Marková, soubor Dětské opery Praha, Orchestr Dětské opery Praha, dirigent Anna Novotná Pešková.

Neděle 8. 11.

 
 

18.00 Holice ZUŠ Karla Malicha

GENTLEMEN SINGERS – Hudba bez hranic

Vokální soubor Gentlemen Singers představí festivalovému publiku svůj jedinečný profilový repertoár oblíbený v České republice i v zahraničí. Deník El Diario Vasco (9. 4. 2017): "Když už jsme si mysleli, že víme o sborovém zpěvu všechno (nebo téměř všechno), přišly tyto slovanské hlasy a daly nám lekci z jiného světa interpretace sakrální hudby s příchutí gregoriánského chorálu." Program obsahuje skladby renomovaných světových skladatelů, kompozice složené či upravené přímo pro Gentlemen Singers, v závěru koncertu posluchači uslyší výběr z populárních písní v originálních úpravách Gentelmen Singers.

Neděle 8. 11.

17.00 Praha 4 Hudební sál Nuselské radnice

TALENTISSIMO

Představení výrazných talentů pražskému publiku společně s Dagmar Peckovou.

Středa 19. 11.

 

PROGRAM 2021

 

Sobota 21. 8.

16.30 Chrudim Divadlo Karla Pippicha – výstavní síň          

VERNISÁŽ VÝSTAVY FENOMÉN MARIA CALLAS

 

10.30 Chrudim Kostel Nanebevzetí Panny Marie            

ZAHÁJENÍ FESTIVALU SLAVNOSTNÍ MŠÍ A POŽEHNÁNÍM

G. Rossini “Petite messe solennelle”

 

Neděle 22. 8.

 

19.00 Chrudim Klášterní zahrady         

FENOMÉN MARIA CALLAS

Otevírací koncert festivalu se špičkovými českými interpretkami, které nejlépe dokáží vystihnout umění fenomenální pěvkyně Marie Callas za doprovodu Filharmonie Hradec Králové.

Neděle 22. 8.

Pondělí 23. 8.

19.00 Chrudim Městské kino

JÁ, MARIA CALLAS

Výjimečný dokument o řecko-americké operní ikoně důmyslně složený z dosud neznámých archivních záběrů, nezveřejněných fotografií a nahrávek a vzácných zákulisních scén.

 

Úterý 24. 8.

19.00 Chrudim Klášterní zahrady

“LA DOLCE VITA”

Koncert populárního BIG BANDu Chrudim pod vedením Martina Profouse nabídne posluchačům během příjemného odpoledne v Klášterních zahradách průřez swingovými a tanečními melodiemi 20. století.

 

Středa 25. 8.

18.00 Pardubice Východočeské divadlo Pardubice

ROSSINI – VAŘÍME V KUCHYNI

Veselé představení Dětské opery Praha s hudbou G.Rossiniho nám přiblíží dobu a život slavného skladatele.  Malý Gioachino ve 12 letech napsal svou první operu a za svůj život jich složil 39. Publikem zbožňovaný skladatel se později stává vášnivým kuchařem. Vydává vlastní kuchařku a místo hudby skládá jídelní hody.

 

Čtvrtek 26. 8.

19.00 Chrudim Muzeum – Fibichův sál

PĚVISSIMO!

Přijďte si vyslechnout zástupce nastupující pěvecké elity společně s Dagmar Peckovou. Večerem Vás provede výklad chrudimské rodačky, herečky Jany Trojanové.

 

Pátek 27. 8.

18.00 Hlinsko Multifunkční centrum

TALENTISSIMO – Zlatá Pecka podporuje mladé talenty

Vystoupení mimořádně nadaných dětí do patnácti let společně s hvězdou světových operních scén Dagmar Peckovou.

 

 
 

Sobota 28. 8.

11.00 Chrudim Resselovo náměstí

TALK SHOW S ALEŠEM CIBULKOU

Talk Show Aleše Cibulky, který si pozve na pódium hudební a umělecké osobnosti z regionu společně s účinkujícími na Hudebním festivalu Zlatá Pecka.

 

16.00 Medlešice Zámecký park

CHRUDIMSKÁ KOMORNÍ FILHARMONIE a The TapTap

Již tradiční hudební happening v krásném prostředí Zámeckého parku v Medlešicích.

Sobota 28. 8.

Neděle 29. 8.

19.00 Chrudim Divadlo Karla Pippicha

Terence McNally MISTROVSKÁ LEKCE

Divadelní hra o Marii Callas, připravovaná speciálně pro festival Zlatá   Pecka. V hlavní roli Dagmar Pecková, režie Petr Mikeska.

 
 

18.00 Holice ZUŠ Karla Malicha

EPOQUE QUARTET + klavírista a skladatel JAN KUČERA + Marie Svobodová

Nejlepší multižánrový kvartet v České republice. Během 20ti leté existence si našel pevné místo na naší i světové scéně. Výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový soubor, který je zván ke spolupráci celou řadou skvělých hudebníků z různých odvětví muzikantské branže.

Neděle 29. 8.

19.00 Chrudim Divadlo Karla Pippicha

Jan Jiráň CARMEN Y CARMEN

Festivalové dění tradičně ukončí procházka známou operou. Operní pěvkyně Dagmar Pecková a herečka Bára Hrzánová v naprosto unikátním představení. Po představení čeká na všechny diváky již tradiční setkání a přípitek s účinkujícími.

Pondělí 30. 8.

 

© 2019 Zlatá Pecka

Hudební festival Zlatá Pecka je zapsán jako významná událost do dokumentu Tvář Pardubického kraje.

Záštitu Festivalu Zlatá Pecka 2020 udělil hejtman Pardubického kraje pan Martin Netolický.

Festival se koná za podpory:

Camerata_logo.gif
Logo_RGB.png