PROGRAM

Hudební festival Zlatá Pecka 2021

Sobota 21. 8.

16.30 Chrudim Divadlo Karla Pippicha – výstavní síň          

VÝSTAVA FENOMÉN MARIA CALLAS

Multimediální výstava inspirovaná osudem slavné operní pěvkyně, která si dokázala podmanit svým hlasem miliony příznivců po celém světě a která byla ztělesněním dramatu nejen operního, ale i skutečného života. Fotografie, filmové a hudební ukázky doplněné díly předních českých výtvarníků. Výstava dokumentuje život umělkyně, její komplikovanou a vroucí osobnost, její touhu po absolutní dokonalosti. Je malým vhledem do světa velkého umění, kde rozdávat radost a krásu
může znamenat ztrátu sebe sama.

Výstava bude otevřena od 22. srpna do 29. září 2021:

  • úterý - pátek 10 -13.00, 14 -17.00

  • sobota | neděle | svátky   14 -17.00

 

Vernisáž výstavy proběhne v sobotu 21. srpna od 16.30 hod.

 

11.00 Chrudim Kostel Nanebevzetí Panny Marie            

ZAHÁJENÍ FESTIVALU SLAVNOSTNÍ MŠÍ A POŽEHNÁNÍM

G. Rossini “Petite messe solennelle”

Kristýna Vylíčilová – soprán

Pavla Mlčáková – alt

Daniel Matoušek – tenor

David Nykl – bas

Karel Vrtiška – klavír

Adam Suk a Helena Suková – varhany

Spojené sbory Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice a Salvátor Chrudim

Sbormistr a dirigent Tomáš Židek

 

Neděle 22. 8.

 

19.30 Chrudim Muzeum, Fibichův sál

FENOMÉN MARIA CALLAS

Zahajovací koncert festivalu se špičkovými českými interpretkami, které za podpory neméně skvělých mužských kolegů, nejlépe dokáží vystihnout umění fenomenální pěvkyně Marie Callas za doprovodu Filharmonie Hradec Králové. Dirigent Tomáš Brauner.

Na programu budou díla autorů Donizettiho, Belliniho, Cherubiniho, Rossiniho, Verdiho, Pucciniho, Saint-Saense a Bizeta.

 

Účinkují:

Dagmar Pecková – mezzosoprán

Jana Sibera – soprán               

Lucie Silkenová – soprán        

Iveta Jiříková – soprán             

Jarmila Balážová – mezzosoprán      

Veronika Rovná – soprán            

Olga Jelínková – soprán           

Marie Svobodová – mezzosoprán       

Roman Hoza – baryton               

Richard Samek – tenor           

Petr Mikeska – moderace

Marie Svobodová a Jarmila Balážová jsou absolventky interpretačních kurzů Dagmar                   Peckové v minulých letech.

Neděle 22. 8.

Pondělí 23. 8.

20.00 Chrudim Městské kino

JÁ, MARIA CALLAS

Výjimečný dokument o řecko-americké operní ikoně je důmyslně složen z dosud neznámých archivních záběrů, nezveřejněných fotografií a nahrávek, osobní korespondence i vzácných zákulisních scén. Skrze ně snímek Toma Volfa odhaluje podstatu výjimečné ženy, která se ze skromných začátků v New Yorku stala zbožňovanou mezinárodní superstar. Nechybí ani intimní vhled do jejích obav, strachů a depresí: Callasovou tu slyšíme mluvit o umění, rodině, ale i milostné zradě. Maria Callas: vášnivá i tragická diva, bytost pevná i křehká – ale vždy fascinující.

 

Středa 25. 8.

18.00 Pardubice Východočeské divadlo Pardubice

ROSSINI – VAŘÍME V KUCHYNI

Představení Dětské opery Praha atraktivní pro děti i dospělé. Veselé představení s hudbou G.Rossiniho nám přiblíží dobu a život slavného skladatele.  Malý Gioachino brzy objevil svět hudby a to i díky tomu, že jeho rodiče byli potulní komedianti. Ve 12 letech napsal svou první operu a za svůj život jich složil 39. Byl velmi oblíben a publikum ho zbožňovalo. Proslavil se větou „dejte mi seznam prádla a já ho zhudebním“. Později se stává vášnivým kuchařem, zakoupí statek na venkově a pořádá hostiny, Sám peče a sám vaří. Vydává vlastní kuchařku a místo hudby skládá jídelní hody a v našem představení uvidíte hudební ukázky z jeho slavných děl i se zastavíme u něj v kuchyni.

 

Čtvrtek 26. 8.

19.00 Chrudim Muzeum – Fibichův sál

PĚVISSIMO!

Během unikátního hudebního večera můžete z jednoho jeviště vyslechnout pěveckou legendu Dagmar Peckovou společně se zástupci elity nastupující pěvecké generace a absolventy Interpretačních kurzů Dagmar Peckové. Večerem Vás provede zasvěcený výklad chrudimské rodačky Dagmar Peckové, jejíž zasvěcený a poutavý výklad vás provede celým večerem.

 

Účinkují:

Dagmar Pecková – průvodní slovo, mezzosoprán

Karolína Cingrošová – soprán
Pavla Mlčáková – alt
Veronika Zaplatilová – soprán
Dagmar Drechslerová – mezzosoprán

Daniel Matoušek – tenor

Zdeněk Klauda – klavírní doprovod

 

Pátek 27. 8.

18.00 Kostelec nad Orlicí Nový zámek

TALENTISSIMO

Vystoupení mimořádně nadaných dětí do patnácti let společně s hvězdou světových operních scén Dagmar Peckovou. I ti nejmenší musí být slyšet! Geniální děti, pro které je hra na klavír, housle či violoncello nedílnou součástí života, usedají ke svým nástrojům ve třech čtyřech letech, aby v osmi letech již vystupovaly s velkými orchestry nebo jezdily po světě a získávaly v mezinárodní konkurenci ocenění. Tyto malé Mozarty představuje jedinečný projekt Dagmar Peckové „Talentissimo“! Hostitelem představení, ve kterém společně s Dagmar Peckovou vystoupí nejtalentovanějších instrumentalisté nejmladší generace, bude nádherné prostředí Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, ve kterém čeká na posluchače jedinečný hudební zážitek.

 

ÚČINKUJÍ:             

Dagmar Pecková – průvodní slovo

Nora Lubbadová – klavír  

Jan Vobořil – lesní roh   
Vendula Kocurová – zpěv
Samuel Novák – violoncello
Anna Palmeová – trubka  
Marie Balcarová – kytara   
Žesťová harmonie Pardubice

Karel Vrtiška – klavírní doprovod

 
 

Sobota 28. 8.

11.00 Chrudim Resselovo náměstí

OCHUTNEJTE CHRUDIM – SOBOTNÍ FESTIVALOVÉ PÓDIUM

TALK SHOW S ALEŠEM CIBULKOU

Talk Show Aleše Cibulky, který si stejně jako v minulých letech, pozve na pódium umělecké osobnosti z regionu společně s Dagmar Peckovou a účinkujícími na Hudebním festivalu Zlatá Pecka. Můžete se těšit na zajímavé hosty: Zakladatele The Tap Tap Orchestru Šimona Ornesta, spisovatelku Michalu Zindelovou, akademického malíře Borise Jirků, letošního speciálního hosta festivalu mezzosopranistku Marii Svobodovou, zástupce chrudimského hudebního prostředí, dirigenta a ředitele místní Základní umělecké školy Martina Profouse a dvanáctiletou klavíristku s mezinárodním renomé Noru Lubbadovou.

14.00 Chrudim Resselovo náměstí

A POKRAČUJEME PO OBĚDĚ

THE TAP TAP

Nevšední a dnes již legendární kapela studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu The Tap Tap není žádná rychlokvaška. Během 16 let existence si kapela poctivě prošlápnula své místo v českém šoubyznysu a mnohokrát úspěšně reprezentovala Českou republiku i v zahraničí.

HOZENÝ KLOBOUK

Ivan Baborák a Vanda Vávrová přinášejí své tradiční chrudimské talk show na Festivalové pódium. Jejich hosty budou literáti a básníci Lenka Faltejsková, David Macháček, Marcel Kříž, bluesman, excelentní hráč na foukací harmoniku Matěj Ptaszek a kytarista a skladatel Lubomír Bužma Khýr.

CHRUDIMSKÁ KOMORNÍ FILHARMONIE

Skvělý soubor Chrudimské komorní filharmonie vznikl v roce 2006 a poskytuje svým posluchačům kvalitní provedení skladeb v plném obsazení symfonického orchestru.

Repertoár orchestru vykazuje nezvyklou šíři od barokních a klasicistních skladeb přes romantismus a 20. století až ke kusům moderní, zejména filmové hudby.

 

Z technických důvodů je program plánovaný do Zámeckého parku v Medlešicích přeložen na Resselovo nám. v Chrudimi. O vrácení vstupného je možno požádat v prodejní síti TICKETMASTER. Pro ty, kteří se prokáží vstupenkou nebo její kopií, budou na Resselově náměstí připravena vyhrazená místa k sezení.

 

Neděle 29. 8.

19.00 Chrudim Divadlo Karla Pippicha

Terence McNally MISTROVSKÁ LEKCE

Výjimečná žena. Výjimečná umělkyně. Operní diva, která zažila úplný vrchol i pád až na dno. Maria Callas. Výjimečná žena. Výjimečná umělkyně. Operní diva, která zažila úplný vrchol i pád až na dno. Dagmar Pecková. Přijďte na hodinu zpěvu a života, kde ve své velké činoherní premiéře vystoupí Dagmar Pecková v roli Marii Callas. Spojení, které poodhrne oponu světa opery.

Úspěšná divadelní hra o Marii Callas, připravovaná ve spolupráci s Městským divadlem Mladá Boleslav speciálně pro festival Zlatá Pecka. V hlavní roli Dagmar Pecková, režie Petr Mikeska.

 

Obsazení rolí:

Maria Callas: Dagmar Pecková 

Sophie de Palma: Malvína Pachlová

Sharon Grahamová: Veronika Bajerová

Anthony Candolino: Petr Mikeska

Pianista: Zdeněk Dočekal

Technik: Matěj Vejdělek

Více v článku Divadelních novin

 
 

18.00 Holice ZUŠ Karla Malicha

EPOQUE QUARTET, Marie Svobodová + klavírista a skladatel JAN KUČERA – komorní koncert

Nejlepší multižánrový kvartet v České republice. Během 20ti leté existence si našel pevné místo na naší i světové scéně. Výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový soubor, který je zván ke spolupráci celou řadou skvělých hudebníků z různých odvětví muzikantské branže.

Neděle 29. 8.

19.00 Chrudim Divadlo Karla Pippicha

Jan Jiráň CARMEN Y CARMEN

Festivalové dění tradičně ukončí procházka známou operou, která se však ještě za střízliva změní ve zběsilý úprk. Dvě velké hvězdy, každá ovšem v jiném oboru, operní pěvkyně Dagmar Pecková a herečka Bára Hrzánová se scházejí v naprosto unikátním představení, kde obě – každá po svém – ztvární hlavní hrdinku slavné Bizetovy opery. Představení napsal přímo pro Peckovou a Hrzánovou divadelní autor, herec, muzikant a režisér Jan Jiráň.

Pondělí 30. 8.

 
Carmen_02_09_25019_Balous_orez.jpg